Konferencia a felsőoktatás XXI. századi kihívásairól

„A tudásgyárak technológiaváltása és humánstratégiája – a felsőoktatás kihívásai a XXI. században” címmel tartottak kétnapos konferenciát a győri Széchenyi István Egyetemen. A konferencia Európai uniós és állami támogatással valósult meg, melyre országhatáron innen és túlról is érkeztek neves szakemberek, hogy a felsőoktatás aktuális kérdéseit és lehetőségeit vizsgálják. A konferencia plenáris előadásai mellett, összesen 11 szekcióban, 65 szekció előadáson foglalkoztak a XXI. század felsőoktatásával szemben támasztott követelményekkel.

A Széchenyi Egyetem projektvezetője, dr. Mészáros Attila a helyi sajátosságokat és eredményeket tárta a hallgatóság elé, míg a Corvinus Egyetem meghívott előadója, dr. Hrubos Ildikó globális szinten vizsgálta a felsőoktatás lehetőségeit és kihívásait. Az egyik ezek közül a hallgatókhoz való igazodás képessége és jelentősége, hiszen az egyetemi diákok közül egyre többen végzik munka mellett tanulmányaikat, így ehhez a felsőoktatási intézményeknek is igazodniuk kell.

A plenáris előadásokban az állami szektor mellett a magánegyetemek és azok kilátásai is terítékre kerültek. A Kodolányi János Főiskola rektora, dr. Szabó Péter az akadémiai szabadságot támogató, cégszerű szervezetben látja a jövő megoldását. A plenáris ülésen dr. Szretykó György is az előadók között szerepelt, aki előadásában a XXI. század felsőoktatási intézményeit, mint tanuló szervezeteket vizsgálta. Az alelnök felhívta a figyelmet arra is, hogy nem csak a vállalatok és gazdasági szereplők, hanem a tudásalapú intézmények is úgy nevezett tanuló szervezetek, melyeknek reagálni kell a környezeti változásokra.

Az előadások mellett összesen 11 szekcióban, 65 szekció előadáson vizsgálták és mutatták be a tudásgyárak lehetőségeit, valamint fejlődési irányait, amiket a konferencia második napján foglaltak össze az elnökök. A munkaerőpiac idegen nyelvi követelményei a felsőoktatás szereplőire is hatást gyakorolnak, amit a hetes számú szekció vizsgált, Ablonczyné dr. Mihályka Lívia vezetésével, aki elsőként azt az előadást mutatta be, amit dr. Tompos Anikóval és Kecskés Petrával készítettek.

Az elmúlt esztendők mind azt bizonyítják, hogy a Tudományos és Művészeti Diákkör szerepe is jelentős, amikor a tehetség támogatásáról és bemutatkozási lehetőségéről van szó. Konczosné dr. Szombathelyi Márta észak-amerikai és kanadai vállalatoknál végzett kutatást, mely arra irányult, hogy ezek a szervezetek miként tudják a tehetségüket megszerezni, fejleszteni és megtartani.

A tervek szerint ősszel a konferenciáról tanulmánykötet is készül, az igények alapján pedig a jövőben újabb, a Széchenyi István Egyetem által rendezett nemzetközi konferencián találkozhatnak a szakemberek.



Győr+ Online 2014. 06 18.

http://gyorplusz.hu/cikk/konferencia_a_felsooktatas_xxi_szazadi_kihivasairol.html

Egyetemi fejlesztések