Projektismertető

Projekt címe:
Munkaerő-piaci igényeken alapuló szaknyelvi képzés, és a Széchenyi István Egyetem idegen nyelvi oktatásának komplex fejlesztése

Projekt azonosítója:
TÁMOP 4.1.2.D-12/1/KONV-2012-0007

A projekt célja:
A fejlesztési projekt általános célja a végzett s a még hallgatói státuszban lévő hallgatók szaknyelvi képzésének fejlesztése, a környező nemzetközi és hazai vállalatok elvárásai alapján.

A projekt bemutatása:

A fenti célok elérése érdekében a Széchenyi István Egyetem a következő részcélokat tűzte ki a projektben:

  1. A felsőoktatásban lévő szaknyelvi oktatási rendszer fejlesztése, melyben olyan pedagógiai és módszertani eszköztár kifejlesztése valósul meg, amely új elemekkel segíti a hallgatókat a nyelvvizsga sikeres abszolválásában
  1. 10 blended-learning oktatásra alkalmas professzionális szaknyelvi e-tananyag elkészítése.
  2. Az Audi Tanszéki csoport által kezelt tárgyak németnyelvű oktatásának erősítése (nem csak az elméleti, hanem a gyakorlatok során is), így a szaktárgyak idegen nyelven való oktatásának elterjedése is megvalósul.
  3. A nyelvi képzésekhez tartozó tananyagfejlesztésen túl a nyelvoktatás megújítása munkaerő-piaci partnerek (Audi Akademie) tapasztalatainak és szolgáltatásainak igénybevételével, valamint a külföldi társegyetemek (Chemniz, Ingolstadt) jó példáinak beépítésével.
  1. 500 fő célcsoport részére és 2500 fő még nem végzett hallgató részére a Tell me more interaktív e-learning platform biztosítása.
  2. Már az előkészítés során a régió munkaerő-piaci elvárásainak felmérése és beépítése a nyelvi képzésekbe.
  1. Nyelvi lektorátus és a mérnöki szaktanszékek közös szaknyelvi képzése.
  1. A nyelvi kimeneti feltételek átfogó fejlesztése céljából az 5 akkreditált nyelvvizsgarendszer közül a LEXINFO nyelvvizsgarendszer fejlesztése.

A szakmai program 4 fő részből áll:

  • Szervezetfejlesztés-képzésfejlesztés
  • Képzők-képzése
  • Tananyagfejlesztés
  • Nyelvoktatás

1. Szervezetfejlesztés-képzésfejlesztés

A Széchenyi István Egyetem új kapcsolatrendszerek kiépítését, illetve a már meglévő kapcsolatok fejlesztését tűzte ki célul, hogy a munkaerő-piaci szereplők és piaci képző intézmények bevonásával lehetővé váljon a hallgatók és oktatók piacképes nyelvtudásának fejlesztése. Ennek kiegészítéseként sor kerül a nyelvi oktatásért felelős szervezeti egységek működési rendszerének hatékonyabbá tételére, minőségbiztosítására, a szakok képzési programjainak nyelvi követelmények szempontjából történő átvizsgálására is. A szervezet és a képzési rendszer működtetésében lévő hazai és nemzetközi jó gyakorlatok összegyűjtése érdekében a külföldi partnerintézményekkel, szakmai partnerekkel és szervezetekkel történő kapcsolatépítés is kiemelt célként szerepel a projektben.

A LEXINFO munkatársai a képzés végére bővíteni fogják a már akkreditált nyelvvizsgarendszerüket, illetve bővülni fog a már működő Moodle rendszer is

2. Képzők-képzése

A Széchenyi István Egyetemen már 4 éve futó oktatói továbbképzésekből a nyelvi lektorátus munkatársai nagyrészt kimaradtak. A projekt keretein belül ezért a 12 nyelvi lektorátuson és a szaktanszékeken dolgozó, a tananyagfejlesztésben résztvevő munkatársaink hazai módszertani és külföldi nyelvi továbbképzésben részesülnek. A képzések célja az andragógiai, életkori sajátosságokhoz illeszkedő módszerek alkalmazása, kapcsolódó módszertani leírások készítése, átvétele, fejlesztése, továbbá a  jelenlegi technikai lehetőségeket kihasználó tanítási módszerek ötvözése (pl. blended képzés, e-learning, internetes alkalmazások), alkalmazása a felsőoktatási nyelvi oktatásban és az ehhez kapcsolódó (keret)rendszerek felhasználása.

3. Tananyagfejlesztés

A projektben olyan e-tananyagokat kifejlesztése a cél, amelyek alapjai lesznek a blended-learning kurzusoknak. Így megvalósul az alapfoktól a szaknyelvi képzésig több szintnek, valamint a szakok képzési programjába, kreditrendszerbe illeszthető szaknyelvi és üzleti készségfejlesztő nyelvi programoknak a kidolgozása. A tervek szerint a Széchenyi István Egyetem minden szakján tanulhatnak a hallgatók idegen nyelvi modulokban is, és lesznek olyan szakok, szakirányok, ahol a képzés kizárólag idegen nyelven folyik, így megtörténik a munkaerő-piaci igényekhez illeszkedő szaknyelvi oktatási rendszer kidolgozása.

A projektben a következő tananyagok kidolgozása valósul meg:

  • Alapfok angol, komplett vizsga-előkészítő kurzus
  • Alapfok német, komplett vizsga-előkészítő kurzus
  • Középfok angol, komplett vizsga-előkészítő
  • Középfok német, komplett vizsgafelkészítő
  • Lexinfo középfok szakmai angol
  • Lexinfo középfok szakmai német
  • Szakmai angol középfok (jármű/informatika/közgazdaság)
  • Szakmai német középfok (jármű/informatika/közgazdaság)
  • Prezentáció, tárgyalástechnika, levelezés, állásinterjúk angol
  • Prezentáció, tárgyalástechnika, levelezés, állásinterjúk német

A blended-learning képzések alapjául szolgáló tananyagok mellett az önálló tanulás megalapozására a Tell me More V10 Campus licensz beszerzésére is sor kerül a projektben.

4. Nyelvoktatás

A nyelvoktatás 3 fő részből áll:

a; Toborzás, felmérés

A célcsoportból 500 fő kerül kiválasztásra, akiknél egy online teszt segítségével megtörténik a bemeneti szintfelmérés és a megfelelő csoportba való elhelyezés. Ezt követően minden résztvevő egy ún. proszemináriumi online képzést kap, amelyben a blended-learning képzési rendszerrel fog megismerkedni.

b, Nyelvi képzés

Mindegyik tananyag 12 modulból, modulonként 2-3 leckéből áll, a hozzájuk tartozó lecke és modulzáró teszttel és tutori segítséggel. A Széchenyi István Egyetem oktatói a létszám ¼-ét oktatják és tutorálják, a többieket a munkaerőpiaci szereplők, így például az Audi Akademie munkatársai oktatáják.

c, Vizsgáztatás, értékelés

A vizsgáztatás részlegesen online rendszerben történik a fejlesztett Lexinfo segítségével.

Egyéb szakmai tevékenységek

  • A teljes kidolgozott oktatási anyagok elérhetőek lesznek az egyetem Moodle rendszerén keresztül valamennyi jelenlegi és volt hallgató számára.
  • A nyelvoktatási rendszerhez illeszkedő kulturális és interkulturális fórumok, alkalmak szervezése, kialakítása (pl. filmklubok, társalgási klubok, idegen nyelvi estek).
  • A Széchenyi István Egyetem szaknyelvi képzésének fenntartása érdekében a kifejlesztett tananyagok, vizsgarendszer bekerül az akkreditált tananyagok közé.
  • A már futó DPR rendszert fejlesztve pontosabban vizsgáljuk a nyelvi követelményeket és a munkaerő-piaci elvárásokat.

A projekt által generált hatások a következőkben összegezhetők:

  • Megvalósul a munkaerő-piaci szereplők, piaci képző intézmények módszertani és tartalmi bevonása, tapasztalatainak megjelenése a felsőoktatási nyelvoktatásban a Széchenyi István Egyetemen.
  • A munkaerő-piaci igényeknek is eleget tevő szaknyelvi képzés valósul meg, olyan kommunikációs alapú, nem grammatizáló, hanem célirányos, jól használható és megbízhatóan alkalmazható szóbeli és írásbeli kliséket sajátítanak el a hallgatók, melyek kellő kreativitással termékenyen alkalmazhatók bármilyen nyelvi szituációban és környezetben.
  • Elérhető lesz a jelenlegi technikai lehetőségeket kihasználó tanítási módszerek ötvözése (pl. blended képzés, e-learning, internetes alkalmazások), alkalmazása a felsőoktatási nyelvi oktatásban, ehhez kapcsolódó (keret) rendszerek felhasználása.
  • Az oktatási programokban felhasználásra, adaptálásra kerül a külföldi partnereknél tett látogatások alkalmával, kidolgozott know-how-k, jó gyakorlatok, módszerek, illetve ezen alapuló oktatási programok kidolgozása (pl. nyelvtanulást többször újrakezdő, speciális igényű hallgatók nyelvi előmenetelét segítő módszerek)
  • Külső partner segítségével angol üzleti, gazdasági nyelvi coaching (on the job) képzés indul a szaknyelvi oktatók részére.
  • Megalapozza az önálló tanulást.
  • Lehetőséget ad a tananyag mobil eszközökről történő elérésére

Alapadatok a projektről:

  • A projekt időtartama: 2013. április 1-2015. március 31.
  • Kedvezményezett: Széchenyi István Egyetem
  • Az Európai Unió és a Magyar Állam által nyújtott támogatás összege: 287.907.631 Ft
  • A projekt teljes költsége: 287.907.631 Ft
  • Projektmenedzser: Dr. Mészáros Attila, meszaros@sze.hu
  • Részletes információk a projektről: http://nyelvikepzes.sze.hu

Egyetemi fejlesztések