A felsőoktatás XXI. századi kihívásairól beszélgették a SZE-n

A győri Széchenyi István Egyetemen (SZE) EU-s és állami támogatásból "A tudásgyárak technológiaváltása és humánstratégiája - a felsőoktatás kihívásai a XXI. században" címmel tartottak kétnapos konferenciát május végén. Az eseményre országhatáron innen és túlról is érkeztek elismert szakemberek, hogy a felsőoktatás aktuális kérdéseit és lehetőségeit vizsgálják. A konferencia plenáris előadásai mellett a XXI. század felsőoktatásával szemben támasztott követelményeket összesen 11 szekcióban, 65 szekció előadáson tárgyalták.

Dr. Mészáros Attila, Széchenyi Egyetem projektvezetője a helyi sajátosságokról és eredményekről beszélt, a Corvinus Egyetem meghívott előadója, dr. Hrubos Ildikó pedig globális szinten vizsgálta a felsőoktatás lehetőségeit és kihívásait, így a hallgatókhoz való igazodás igazodás képességét és jelentőségét. Az előadó szerint ez jelentő kérdéskör, mivel az egyetemi diákok közül egyre többen végzik munka mellett tanulmányaikat, ehhez pedig a felsőoktatási intézményeknek is igazodniuk kell.

A plenáris előadásokon tárgyalták többek között az állami szektor problémáit, illetve a magánegyetemeket és azok kilátásait is. A Kodolányi János Főiskola rektora, dr. Szabó Péter az akadémiai szabadságot támogató, cégszerű szervezetben látja a jövő megoldását. Dr. Szretykó György szintén a plenáris az előadók között szerepelt, előadásában a XXI. század felsőoktatási intézményeit, mint tanuló szervezeteket vizsgálta, és felhívta a figyelmet arra is, hogy nem csak a vállalatok és gazdasági szereplők, hanem a tudásalapú intézmények is úgy nevezett tanuló szervezetek, melyeknek a környezeti változásokra reagálniuk kell.
A plenáris előadások mellett összesen 11 szekció 65 szekció előadásán vizsgálták és mutatták be a tudásgyárak lehetőségeit és fejlődési irányait. Itt kiderült többek között, hogy a munkaerőpiac idegen nyelvi követelményei a felsőoktatás szereplőire is hatást gyakorolnak – azt a kérdést az Ablonczyné dr. Mihályka Lívia vezetésével lezajlott szekció vizsgálta. Konczosné dr. Szombathelyi Márta észak-amerikai és kanadai vállalatoknál végzett kutatását ismertette, mely arra irányult, hogy ezek a szervezetek miként tudják a tehetségüket megszerezni, fejleszteni és megtartani.

A tervek szerint ősszel tanulmánykötet készül majd a konferenciáról, az igények alapján pedig a jövőben pedig újabb konferenciákat rendeznek majd az intézményben az oktatási területen dolgozó szakemberek számára. (Forrás: gyorplusz.hu)



Edupress 2014. 06. 18.

http://www.edupress.hu/tukor/index.php?pid=egycikk&HirID=30919

Egyetemi fejlesztések